Zero waste jedzenie ?

Zero waste jedzenie ?

Zero Waste to koncepcja, która została wdrożona na wiele różnych sposobów. Najczęściej odnosi się do marnowania żywności i sposobów jego ograniczenia. W tym artykule porozmawiamy o opcjach, jakie mają ludzie, gdy zdecydują się ograniczyć odpady podczas przygotowywania jedzenia w domu lub jedzenia na mieście.

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania związane z kuchniami zero odpadów i uzyskać wskazówki dla Ciebie, abyś mógł odpowiednio dostosować swój styl życia i żyć bez tworzenia wszelkiego rodzaju śmieci.

Jednym z najważniejszych elementów koncepcji zero waste są kompostowniki, które pozwalają nam nie tylko ratować nasze środowisko, ale również dbać o nasze zdrowie, dostarczając całkowicie naturalnego nawozu dla naszych roślin i warzyw. Obecnie na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów – m.in

kompostowniki wewnętrzne, zewnętrzne, a nawet przenośne – tak abyś mógł wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twojej kuchni.

Najważniejszą rzeczą w ich użytkowaniu jest regularne opróżnianie. Jeśli masz możliwość pracy z kompostownikiem automatycznym, wówczas proces ten będzie przebiegał samoczynnie. Jeśli jednak wiesz już, jak wiele pracy wymagają (zwłaszcza latem), to inwestycja w niewielką inwestycję może nie być dla Ciebie warta zachodu

Oprócz tych dwóch opcji, istnieją inne kreatywne rozwiązania, dzięki którym można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować śmieci; na przykład: używanie toreb wielokrotnego użytku lub kupowanie produktów bez opakowań. Inne sposoby obejmują zmniejszenie ilości odpadów żywnościowych i ponowne wykorzystanie fusów po kawie, o czym opowiemy późniejw artykule.

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ilości odpadów w kuchni, a my postaramy się przedstawić Ci je wszystkie wraz z ich wadami i zaletami, abyś mógł wybrać to, co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Jak możemy zmniejszyć ilość naszych śmieci? (poprzez redukcję odpadów żywnościowych) ? Eliminacja odpadów żywnościowych jest jedną z głównych zmian, które ludzie wprowadzają, aby stać się częścią tego rosnącego ruchu. Pierwszą zmianą, którą ludzie lubią robić jest częstsze robienie zakupów. Większa liczba krótszych zakupów zmniejsza ilość opakowań, które trafiają na wysypiska śmieci, ponieważ wiele sklepów spożywczych używa plastikowych toreb do pakowania nawet niewielkich ilości produktów lub wypieków – na przykład ½ jabłka zawiniętego w folię!

Często kupując artykuły spożywcze, ludzie mają tendencję dokupują więcej niż potrzebują. Zamiast kupować hurtowo, staraj się kupować dokładnie tyle, ile potrzebujesz i wykorzystuj resztki z lodówki, aby zmniejszyć ilość odpadów żywnościowych, które trafiają na wysypiska

Najpopularniejszym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów żywnościowych w domu jest kompostowanie – praktyka, która pozwoli Ci odzyskać część składników odżywczych, które zwykle tracisz, gdy wyrzucasz jedzenie. Kompostowanie jest nie tylko dobre dla naszego środowiska, ale także korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ pomaga nam stworzyć naturalny nawóz dla naszych roślin i warzyw. Możesz kupić kompostownik wewnętrzny lub zewnętrzny w zależności od tego, co lepiej pasuje do Twojej kuchni. Powinieneś opróżniać je regularnie – automatycznie lub ręcznie – jeśli chcesz, abypracować w najlepszy możliwy sposób i zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Jeśli nie jesteś pewien, że będziesz pamiętał o regularnym opróżnianiu go, zainwestuj w kompostownik z wbudowanym zegarem, który przypomni Ci, kiedy nadszedł czas.

Inną opcją jest zakup przenośnego kompostownika, który można umieścić na kuchennym blacie, aby mieć do niego łatwy dostęp. Możesz wybierać spośród wielu różnych modeli, ale wszystkie opierają się na tej samej koncepcji: wykorzystują robaki lub mikroorganizmy do rozkładu odpadów na glebę, abyś mógł później ponownie wykorzystać składniki odżywcze.

Wybierając materiał organiczny do kompostowania, należy uważać, aby nie dodawać mięsa lub kości, ponieważ mogą one przyciągać szkodniki. Unikaj również materiałów nieorganicznych, ponieważ mogą one zanieczyścić Twój ogród. Źródła dobrych materiałów obejmują:

Skórki owoców i warzyw, fusy po kawie, torebki po herbacie, pokruszone skorupki jaj, trociny z nieobrobionego drewna (np. niepomalowanych mebli), wióry lub ścinki drewniane (unikaj tarcicy impregnowanej ciśnieniowo), kartony, łupiny orzechów i pestki nasion – wszelkie odpady organiczne, które nie przyciągają szkodników.

Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie ilości odpadów żywnościowych jest lepsze zagospodarowanie resztek. Jeśli masz w domu dzieci, będzie to dla Ciebie bardzo korzystne; nie tylko pomaga im to zrozumieć, jak ważna jest redukcja odpadów, ale także spędzają one więcej czasu jedząc zdrową żywność niż śmieciowe jedzenie. Po pierwsze powinniśmy zauważyć, że jeśli jedzenie już zaczęło się rozkładać, ponieważ zostało pozostawione zbyt długo popo ugotowaniu lub zamrożeniu, posiłek ten nie jest już uważany za “resztkę” Nie zapomnij poszukać tych produktów w swojej lodówce i wyjąć je stamtąd, aby nie zanieczyściły żywności, którą chcesz zjeść.

Innym sposobem jest pozostawienie żywności do ostygnięcia przed włożeniem jej do hermetycznych pojemników, takich jak plastikowe torebki lub szklane słoiki z pokrywkami. Pozwala to cząsteczkom powietrza i ciepłu z żywności znaleźć drogę na zewnątrz, a nie zostać uwięzionym w pojemniku, zwłaszcza jeśli jest on szczelnie zamknięty. Warto również spróbować użyć czegoś takiego jak pakiet żelu krzemionkowego – często spotykany w sklepach zoologicznych, zwykle używany do sprzedaży myszy i szczurów – wewnątrz każdego pojemnika, w którym przechowujesz suchą karmę, taką jak cukier,sól lub makaron, ponieważ będą one wchłaniać wilgoć

Wykonując te proste czynności, stworzysz więcej miejsca w swojej lodówce i zamrażarce, dzięki czemu będziesz mógł dłużej przechowywać żywność, która się nie zepsuje. Na koniec nie zapomnij oznaczyć wszystkiego odpowiednią etykietą z datą, abyś wiedział, jak długo każdy produkt pozostawał poza lodówką. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat zmniejszenia marnowania żywności, skontaktuj się z nami w Aarhus Pest Control dzisiaj.

Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, wiele produktów jest pakowanych w plastikowe i papierowe opakowania: opakowania jogurtów, owoce i warzywa owinięte w torebki celofanowe [w dosłownym tłumaczeniu “folia celofanowa”], mrożonki zapakowane w styropianowe pojemniki… te materiały opakowaniowe zabierająsetki lat, aby się rozłożyć i mogą pozostać w glebie przez tysiące lat. Odpady organiczne w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania wysypisk śmieci, które często zawierają aż 40% materii organicznej [patrz link]; przyczynia się to w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych, które powodują globalne ocieplenie.

Rozwiązanie? Zmniejsz swoją konsumpcję! Nie mylmy się: to nie będzie łatwe (szczególnie biorąc pod uwagę ilość opcji “fast food”), ale jeśli wszyscy możemy zrobić to, co do nas należy poprzez unikanie nadmiaru opakowań, przejdziemy długą drogę w kierunku dokonania zmian. I to właśnie dlatego Zero Waste jest jednym z najgorętszych tematów dzisiejszych czasów! Dąży on do wyeliminowania szkód dla środowiska spowodowanych złymi praktykami zarządzania odpadami. Zero Waste bierze pod uwagę każdy rodzaj produkowanych odpadów (w tymwoda, paliwa kopalne i minerały) i dąży do wyeliminowania ich wszystkich.

Definicja Zero Waste to: “filozofia, która zachęca do przeprojektowania cykli życia zasobów tak, aby wszystkie produkty były ponownie wykorzystywane. Obejmuje ona również obniżenie poziomu konsumpcji i ponowne wykorzystanie materiałów w produkcji na etapie projektowania”. Ta praktyka ma na celu edukowanie ludzi na temat zanieczyszczeń i zachęcanie do zrównoważonych praktyk, takich jak recykling, kompostowanie, kupowanie towarów używanych… Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zacznij od tych 3 wskazówek:

Recykling jest dobrym punktem wyjścia dla tych, którzy chcą żyć w sposób bardziej zrównoważony, ale nie są jeszcze gotowi, aby zanurzyć się w zero waste. Oczywiście, recyklingowi można poddać wszystko!… no, prawie wszystko. Niemiecka firma Biotonne przekształciła wszystko wkompost! Kompostowalne worki Biotonne są wykonane z materiałów odnawialnych, współpracują ze wszystkimi wiodącymi markami spalarni i jak udowodniono, rozkładają się w ciągu kilku tygodni. Aby uzyskać więcej informacji na temat zrównoważonych produktów zarządzania odpadami, skontaktuj się z Biotonne już dziś.

Warto również dowiedzieć się więcej na temat przedmiotów, które można poddać recyklingowi, aby nie trafiły do śmieci. Można to zrobić, zapoznając się z poniższą tabelą:

Jeśli zastosujesz się do tych prostych kroków, będziesz na dobrej drodze do zmniejszenia ilości odpadów i wywierania wpływu na środowisko! I pamiętaj, jeśli szukasz informacji o tym, jak zrobić kolejny krok (zmniejszenie konsumpcji), sprawdź naszą stronę Zero Waste .

Krótko mówiąc, tak, to tylko moda. To jest koniecznenie możemy żyć bez plastiku, to konieczność Nie możemy żyć bez samochodów. Nie chcemy rezygnować z naszego stylu życia, tylko po to, żeby być zrównoważonym. Dlatego większość ludzi po pewnym czasie zapomina o tym stylu życia.

Potrzebujemy zmian w naszym stylu życia i działania na co dzień, ale tak, zero odpadów nie ma miejsca w naszym nowoczesnym rozwiniętym społeczeństwie lub powinienem powiedzieć, że będzie to miało niewielki wpływ, ponieważ jest tak wiele innych czynników, które wpływają na globalne ocieplenie. Po pierwsze, musimy zmienić sposób, w jaki korzystamy z energii elektrycznej, a następnie poddawać recyklingowi jak najwięcej odpadów, ponieważ recykling ma duży wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jest to ważne w fazie redukcji, ponieważ jeśli zdecydujesz się ogrzewać swój dom energią słoneczną, to Twoja efektywność będzie mówićna poziomie około 40%, a Twój wpływ na globalne ocieplenie nie będzie wystarczający, aby żyć w sposób zrównoważony. Rozpuść wici!

Zaangażuj się w oszczędzanie energii, nawet jeśli jest to tylko 1 godzina dziennie. Jeśli będziesz mniej jeździł samochodem, spalisz mniej ropy i wyprodukujesz mniej emisji do atmosfery. Poddawaj recyklingowi to, co możesz; to rekompensuje część szkód wyrządzonych przez nasze marnotrawne nawyki. Jako konsumenci możemy również wpływać na przemysł, aby zmniejszał ilość odpadów za pomocą naszych dolarów konsumpcyjnych: jeśli zarobią więcej pieniędzy na sprzedaży rozwiązań bezodpadowych niż tych niezrównoważonych, przestawią się na nie raczej wcześniej niż później.

Oprócz recyklingu istnieją inne sposoby, które mogą pomóc. Na przykład, korzystanie z cyfrowych serwisów muzycznych, takich jak Spotify, zamiast kupowania płyt CD lub płyt winylowych w sklepach, zmniejsza ilość odpadówi promuje zrównoważony rozwój. Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego sprzętu, pamiętaj, że niektóre przedmioty produkowane obecnie są tak skonstruowane, aby były trwałe i bardziej wytrzymałe niż wcześniej. Na przykład, kupując meble i urządzenia, szukaj takich, które mają dłuższą żywotność i lepszą wytrzymałość, abyś nie musiał ich tak często wymieniać.

Postaraj się również zminimalizować ilość fast fashion w swojej szafie; ubrania wykonane z włókien syntetycznych, takich jak poliester, mogą potrzebować nawet 1000 lat, aby rozłożyć się na wysypiskach śmieci. Kupowanie odzieży używanej zmniejsza popyt na nowe produkty i ostatecznie oszczędza zasoby wykorzystywane w produkcji.

Korzystanie z transportu publicznego zamiast posiadania samochodu jest również dobrym nawykiem, ponieważ spalanie gazu wytwarza gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla – główny czynnik przyczyniający się do zmian klimatycznych.Im mniej gazu zużywasz, tym lepiej. Aby dowiedzieć się o innych zrównoważonych nawykach i działaniach, które pomogą zmniejszyć Twój wpływ na Ziemię, sprawdź naszą stronę poświęconą zrównoważonemu rozwojowi.

Wszyscy możemy zrobić coś dla ochrony przyrody: pójść na spacer do parku lub pomedytować samemu; nikt nie będzie cię osądzał, tylko ty sam. Nawet jeśli nie chcemy ratować świata przed zanieczyszczeniem, warto dbać o siebie nawzajem, ponieważ ktoś inny może cierpieć bardziej niż Ty z powodu tego, co dzieje się z naszą planetą. Recykling pomaga rozwiązać nasz problem z odpadami i sprawia, że niepotrzebne przedmioty nie trafiają na wysypiska śmieci, gdzie w przeciwnym razie mogłyby być szkodliwe dla dzikich zwierząt (na przykład przepełnione wysypiska zabierają przestrzeń, której zwierzęta takie jak niedźwiedzie potrzebują do przetrwania).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *