Zero waste jak smiecic mniej !

Zero waste jak smiecic mniej !

Zero waste – podstawowe zasady jak śmiecić mniej produkować w bardziej zrównoważony sposób i konsumować zero odpadów.

# Czym jest zero odpadów?

Zero odpadów oznacza, że nasze odpady nie trafiają na wysypiska śmieci lub do oceanów, gdzie szkodzą środowisku. Pomaga to również zmniejszyć ilość odpadów stałych i zanieczyszczenie powietrza. Zero odpadów to podejście do zarządzania produktami i zasobami w taki sposób, aby nic się nie zmarnowało

Jest to filozofia uznająca, że obecny styl życia jest niezrównoważony, jeśli każdy konsument na całej planecie rozwinąłby te same nawyki, co Amerykanie Północni czy Europejczycy: produkując zero śmieci rocznie, zero toksycznych emisji z transportu, zero żywności i odpadów z podwórka. W tym sensie życie w stylu “zero odpadów” może być postrzegane jako środek pomiędzy zwolennikami zrównoważonego rozwoju (ograniczania konsumpcji) i zero odpadów (eliminacja toksyn, wysypisk śmieci, itp.).

# Tylko kolejna moda? Czy może działanie na rzecz środowiska?

Zero odpadów z pewnością nie jest “nową” koncepcją – istnieje już od 16 wieku. W 1968 roku Bea Johnson rozpoczęła akcję zero waste zero landfill, a w 2004 roku założyła stronę internetową zero-waste.org, która stała się popularna wśród ludzi, którzy chcieli prowadzić styl życia zero waste na całym świecie.

Istnieją pewne kontrowersje na temat zero waste, czy ten styl życia naprawdę doprowadzi nas do lepszej przyszłości, czy jest tylko kolejną modą, która wkrótce zniknie i nie pozostawi po sobie nic poza śmieciami… Powinniśmy najpierw zrozumieć, czym jest ekologiczny styl życia i dlaczego go potrzebujemy:

– ·Niszczenie środowiska jest łatwe, ponieważ mamy władzę i kontrolę nad naturą, ale traktowanie jej z szacunkiem wymaga wielkiej mądrości. Możemy się rozwijać tylko wtedy, gdy będziemy traktować naszą planetę z miłością.

– – Zrównoważony rozwój nie oznacza zerowego wpływu na środowisko lub zerowej ilości odpadów, ale zerowy destrukcyjny wpływ netto na środowisko w nieskończoność

– – Celem zero odpadów jest “mniejsza konsumpcja” poprzez kupowanie jak najmniejszej ilości rzeczy i ponowne wykorzystanie tego, co już masz; następnie znajdź zastosowanie dla swoich śmieci zamiast je wyrzucać

Zero odpadów oznacza, że wszystkie rzeczy produkowane są zaprojektowane tak, aby mogły być ponownie wykorzystane, naprawione, odnowione i / lub poddane recyklingowi, więc nic nie kończy się na wysypiskach śmieci. To może brzmieć zbyt ambitnie ,ale zero odpadów to jedyny sposób, aby zagwarantować długotrwałą jakość życia na tej planecie. Ponieważ zero odpadów oznacza, że ropa, plastik i wysypiska śmieci nie rządzą naszym życiem. To przywraca władzę w ręce ludzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *