Wskaźnik Aroon – jak działa i jak go używać?

Wskaźnik Aroon – jak działa i jak go używać?

Inwestorzy korzystający z analizy technicznej mogą czerpać informacje z wielu mniej lub bardziej znanych narzędzi. Wskaźnik Aroon nie jest szczególnie popularny, lecz z pewnością warto zapoznać się z jego specyfiką działania.

Do czego służy wskaźnik Aroon?

Wskaźnik ten należy do dość obszernej rodziny wskaźników używanych do identyfikacji trendu, a dokładniej – jego zmiany i intensywności. Jego sformułowanie i zastosowanie opiera się na założeniu, że w ramach silnej tendencji wzrostowej powinny regularnie pojawiać się nowe wartości szczytowe, podczas gdy w przypadku silnej tendencji spadkowej powinniśmy obserwować coraz większe „dołki”. Wykres Aroon składa się z dwóch linii – przecięcia pomiędzy nimi służą do wyznaczenia sygnału zakupu lub sprzedaży.

Jak konstruuje się wskaźnik Aroon?

Pod wieloma względami wskaźnik ten przypomina DMI, czyli wskaźnik ruchu kierunkowego. Różnicą jest jednak większy nacisk na czas pomiędzy szczytowymi a minimalnymi wartościami zamiast spojrzenia wyłącznie na ceny. W tym celu stosuje się dwa wzory, które wyznaczają linię górną i dolną:

  • Aroon Up – różnica pomiędzy liczbą 25 a liczbą okresów od ostatniego szczytu podzielona przez 25, wynik następnie mnożymy przez 100;
  • Aroon Down – analogicznie jak w przypadku Aroon Up, jednak zamiast ostatniego szczytu liczymy okresy od ostatniego minimum.

Pomnożenie przez 100 pozwala znormalizować wartości do zakresu od 0 do 100. Jeśli otrzymaliśmy wynik powyżej 50, oznacza to, że ostatni szczyt lub minimum (w zależności od tego, która linia wskazuje taką wartość) miał miejsce w ciągu ostatnich 12 okresów. Należy zaznaczyć, że liczba 25 we wzorach jest tutaj jedynie domyślnym parametrem – obliczenia mogą być w prosty sposób dostosowane do innego okresu.

Aby skorzystać w wygodny sposób z pokaźnego zestawu narzędzi analizy technicznej, postaw na Saxo forex broker – platforma SaxoTraderGO oferuje wbudowany dostęp do wielu przydatnych wskaźników. Przypominamy, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem.

Jak interpretować przecięcia we wskaźniku Aroon?

Również tutaj sytuacja jest stosunkowo prosta. Jeśli linia Up przewyższa linię Down, mamy do czynienia z sygnałem kupna, z kolei w przeciwnej sytuacji otrzymujemy sygnał sprzedaży. Istotne są także punkty przecięcia części wykresu, które dostarczają informacji o zmianie trendu. W momencie, gdy linia Up zaczyna przebijać Down, prawdopodobnie formuje się nowy trend wzrostowy.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest siła poszczególnych sygnałów. Jest ona bezpośrednio związana z wartościami otrzymanymi przy obliczaniu Up oraz Down. Niższy wynik Up oznacza słabszy trend wzrostowy i silniejszy trend spadkowy, podczas gdy w przypadku Down interpretacja jest odwrotna. Gdy obydwie linie znajdują się poniżej wartości 50, na rynku trwa konsolidacja – nie formują się zauważalne trendy w żadną ze stron.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *