Czym jest THC?
Tetrahydrokannabinol THC należy do psychoaktywnej substancji konopi, która jest wytwarzana przez gruczoły rośliny, a są nimi konopie indyjskie. THC podobnie jak inne kannabinoidy, działa poprzez stymulowanie układu endokannabinoidowego człowieka. To jak zadziała na człowieka THC, zależy od przyjętej dawki i ilości oraz częstotliwości jego spożywania. Nadużywanie tej substancji może prowadzić do uzależnienia.
Jakie zastosowanie lecznicze posiada THC?
THC, głównie w postaci medycznej marihuany zleconej i zapisanej przez lekarza wykazuje ważne działanie lecznicze. Po pierwsze bardzo silnie działa przeciwbólowo, niweluje niepokój, jest pomocny przy stanach padaczki, a nawet przy stwardnieniu rozsianym, wspomaga leczenie stresu pourazowego, wpływa także na dobry sen. Generalnie uznaje się, że THC podnosi poziom dopaminy w mózgu, a dzięki temu człowiek odczuwa lepsze samopoczucie, jest rozluźniony oraz często ma skłonność do niekontrolowanych wybuchów śmiechu. THC potrafi jednocześnie oddawać uczucie senności. Wykazuje także przyspieszone bicie serca, stąd nie jest polecany osobom chorującym kardiologicznie.
W jakich formach stosowane jest THC?
Tetrahydrokannabinol może być stosowany w rożnych formach. Najprostszą z nich jest palenie suszu, jednak bardziej nowoczesną jest waporyzacja albo plastry transdermalne. Każda metoda ma swoje wady jak i zalety. Tak jak w przypadku innych form stosowania kannabinoidów, tak i w tym, należy podchodzić do tematu indywidualnie. Palenie wywołuje efekty psychotropowe już po około kilku minutach. Stąd z pewnością palenie suszu jest metodą wykazującą najszybsze działanie. Wadą palenia jest oczywiście wdychanie gryzącego dymu oraz substancji smolistych, a to może źle podziałać na nasz układ oddechowy. Waporyzacja natomiast jest czynnością, podczas której dochodzi do odparowania substancji zawartych w suszu konopnym, z jednoczesnym pominięciem procesu spalania. Podczas waporyzacji THC możemy także kontrować temperaturę parowania, co dodatkowo wpływa na wydajność inhalacji. Istnieją także specjalne plastry transdermalne, które naklejamy w miejscach z widocznymi żyłami, prze co THC stopniowo przedostaje się do krwiobiegu. Powolne wchłanianie THC tą metodą pozwala na skuteczne ograniczanie właściwości psychoaktywnych. Okazuje się, że zażywanie THC w porównaniu do innych używek jest najmniej niebezpieczne, jednak należy pamiętać, ze w Polsce zalegalizowane są produkty, które nie przekraczają więcej niż 0,3% THC w produkcie. Stąd każde wyższe spożywane stężenie jest czynem karalnym i dawkowane nieodpowiednio może być niebezpieczne.
O tym czy CBD działa bez THC dowiesz się na blogu o konopiach i kannabinoidach firmy Essenz.pl – polskiego sklepu z konopiami klikając tutaj https://www.essenz.pl/blogs/hemp/czy-cbd-dziala-bez-thc