Ruch zero waste lub less waste

Ruch zero waste lub less waste

jest filozofią, która ma na celu zmianę stylu życia ludzi na bardziej przyjazny środowisku. Jest to termin zbiorczy dla ideologii “zero odpadów” (system, w którym wszystkie śmieci są poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane), “zero wysypisk” (żadne wysypiska nie są dozwolone) i “zero toksykacji” (redukcja toksycznych chemikaliów w produktach). Podczas gdy te 3 zasady nie są w pełni łączne, reprezentują one 3 główne cele tego ruchu.

Początki Zero Waste

Idea prowadzenia zrównoważonego społeczeństwa istnieje od czasu powstania samej cywilizacji, jednak dopiero niedawno opracowano metody jej realizacji. Koncepcja zrównoważonego rozwoju pojawiła się po raz pierwszy w czasach współczesnych w latach sześćdziesiątych, kiedy uniwersytety zaczęły prowadzić kursy dotyczące kwestii środowiskowych, a ruchy studenckie domagały się działań . Stopniowo przekształciło się to w ideę ekonomii środowiskowej, która zajmuje się tym, jak ludzkie zachowanie wpływa na przyrodę.

W 1990 roku w Rio de Janeiro odbyła się konferencja, na której dyskutowano o sprawach, które najbardziej dotyczyły środowiska. Konferencja ta została nazwana “Szczytem Ziemi”, a jej wynikiem było opublikowanie Agendy 21. Na tym spotkaniu 178 krajów zjednoczyło się, aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska i spróbować zapobiec dalszym szkodom. Od tego czasu rządy na całym świecie pracowały nad sposobami rozwiązania tych problemów, przyjmując programy takie jak kampanie edukacyjne czy inicjatywy recyklingowe. Zdano sobie sprawę, że zrównoważony rozwój można osiągnąć tylko dzięki współpracy międzynarodowej; w końcu to problem wszystkich!

Ale podczas gdy urzędnicy rządowi byli zajęci planowaniem wielkich zmian, poza nimi odbywał się ruchktóry ukształtowałby przyszłość ekologizmu. Tym ruchem było zero odpadów.

Narodziny Zero Waste

Idea zero odpadów narodziła się z internetowej tablicy ogłoszeń o nazwie “The Simple Living Network”. Para mieszkająca na Florydzie, Bea Johnson i Scott Kitun, założyła tę stronę, aby pomóc ludziom, którzy chcieli prowadzić proste życie. Fora na ich stronie pomogły im nawiązać kontakt z ludźmi o podobnych poglądach i podsunęły im pomysły, jak uczynić ich styl życia bardziej przyjaznym dla środowiska. Ostatecznie, wszystkie swoje wskazówki zebrali w książkę, która sprzedała się w kilkuset tysiącach egzemplarzy, pomagając jeszcze bardziej rozpowszechnić ideę zero odpadów. Według Johnson i Kitun , istnieją dwie zasady, które są kluczowe dla zrównoważonego życia: zmniejszenie ogólnej konsumpcji (poprzez mniejsze zużycie) orazzmniejszenie ilości produkowanych odpadów (poprzez recykling w jak największym stopniu).

Johnson i Kitun przestali kupować w sklepach artykuły masowe, zaczęli używać płóciennych toreb wielokrotnego użytku zamiast plastikowych, a nawet zrobili własną pastę do zębów. Zdali sobie sprawę, że jeśli połączą te wysiłki z wysiłkami innych ludzi, którzy chcą pomóc środowisku, wszyscy na tym zyskają! W 2007 r. Johnson wygłosiła przemówienie na konferencji TED , która jest corocznym spotkaniem ludzi chcących przedyskutować innowacyjne pomysły dotyczące nowych technologii. Wyjaśniła, w jaki sposób zapoczątkowała ruch “zero odpadów” i odpowiedziała na pytania dotyczące jej filozofii zrównoważonego życia.

Początki ruchu

W 2008 r. Bea Johnson udzieliła wywiadu Oprah Winfrey . To wystąpienie pomogło uczynić z “zero waste” światowy fenomen, kiedy toopowiedziała historię o tym, jak wraz z mężem rozpoczęli swój styl życia oparty na zerowej ilości odpadów. Opisując to, użyła sformułowania “zero waste home”, aby opisać dom, w którym nie ma śmieci. Pomysł był prosty

1. Oszczędzaj wszystko, co możesz; nie wyrzucaj rzeczy tylko dlatego, że nie pasują do twojego gustu. Pamiętaj: wartość nie jest mierzona kosztem, ale użytecznością!

2. Jeśli masz coś, co wymaga naprawy lub wymiany, zrób to z czymś nadającym się do ponownego użycia / recyklingu / współdzielenia / darowizny, zamiast kupować nowe. Tak samo postępuj przy zakupie takich rzeczy jak ubrania; kupuj raczej ubrania używane lub wykonane ręcznie niż nowe (oczywiście, zawsze są wyjątki).

Johnson wyjaśnił jednak, że może totrudno jest przejść na zero odpadów. Zasugerowała, aby ludzie zaczynali od małych rzeczy i powoli budowali swoje przyjazne środowisku nawyki, aż staną się bardziej zrównoważone, co nazywa “podróżą”. Johnson pojawiła się również w telewizji, w tym w wykładzie TED oraz w filmie dokumentalnym “Garść zmian”.

Wpływ filozofii “zero odpadów” na przedsiębiorstwa

Wywiad Johnsona z Oprah sprawił, że jej idea “zero odpadów” stała się bardzo popularna wśród opinii publicznej. Ta uwaga zainspirowała wielu ludzi do pójścia w jej ślady, nie tylko w Ameryce, ale także na całym świecie. W miarę jak ludzie ci stawali się coraz bardziej świadomi tego ruchu, zakładali nowe grupy, w których mogli dzielić się pomysłami na to, jak być zero waste. Wiele firm również zaczęło zwracać na to uwagę i zaczęło stosować praktyki oparte na koncepcji Johnsona. Kilka z tych firm wymieniono poniżej.

W 2008 r. w San Francisco powstało Zero Waste Alliance. Ta kierowana przez biznes koalicja pomogła ukształtować obecny ruch zero waste poprzez stworzenie listy firm zero waste, które zachęcają ludzi do przejścia na zero waste w ich własnym życiu. W 2013 r. koalicja połączyła siły z firmą konsultingową Johnsona (Eco-Cycle) i Global Citizen Project , co doprowadziło do dalszego uznania znaczenia stylu życia bez odpadów i zwiększyło możliwości zaangażowania się przedsiębiorstw. Wspomniane powyżej worki na śmieci Hefty Ultra Strong również kładą duży nacisk na zrównoważone życie; nie tylko ich produkty pomagają zmniejszyć ślad węglowy Twojego gospodarstwa domowego, ale wszystkie zyski z tych worków finansują organizacje charytatywne zajmujące się ochroną środowiska, takie jak Keep America Beautifuloraz World Wildlife Fund.

Agua Via to meksykańska firma, która wykorzystuje innowacyjny system recyklingu do przekształcania wyrzuconych szklanych butelek w kolorowe, trwałe produkty z tworzyw sztucznych, takie jak kubki, naczynia, a nawet butelki po szamponie! To tylko jeden z przykładów na to, jak ludzie mogą stać się bardziej zaradni w swojej miłości do Matki Ziemi.

Wpływ ruchu zero waste na globalne ocieplenie

Jednym z głównych celów ruchu zero waste jest zmniejszenie (jeśli nie wyeliminowanie) odpadów środowiskowych i ich negatywnego wpływu na otaczający nas świat. Gdyby każdy przyjął taki styl życia, mogłoby to pomóc w oczyszczeniu środowiska z zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń. Według badań przeprowadzonych przez Departament Środowiska w San Francisco, około 60% śmieci wyrzucanych na amerykańskie wysypiska mogłoby zostać poddane recyklingowi lub przetworzeniu. Jeśli ludzie mogą nauczyć się, jak unikać wyrzucania materiałów nadających się do recyklingu, mogą potencjalnie pomóc zaoszczędzić miliony dolarów, które w przeciwnym razie zostałyby wydane na utylizację odpadów.

Inne badanie wykazało, że przeciętny Amerykanin wytwarza cztery funty odpadów dziennie, chociaż niektórzy mieszkańcy wytwarzają do sześciu razy więcej śmieci. Kiedy te śmieci trafiają na wysypisko, wytwarzają metan, który ma działanie 20 razy silniejsze niż dwutlenek węgla! Jak wiemy, zmiana klimatu jest jednym z największych problemów, z jakimi boryka się obecnie nasza planeta, dlatego tak ważne jest, abyśmy zmniejszyli nasz ślad poprzez oszczędzanie i ponowne wykorzystywanie tego, co możemy (i recykling tego, co musimy), przy jednoczesnym zmniejszeniu lub nawet wyeliminowaniu wszystkiego, co nie może być w ten sposób ponownie wykorzystane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *