Ruch zero waste lub less waste – dlaczego mniej znaczy lepiej

Ruch zero waste lub less waste – dlaczego mniej znaczy lepiej

Tak jak zero odpadów jest szczytem zrównoważonego rozwoju i jest dziewięć razy bardziej efektywne pod względem emisji gazów cieplarnianych niż recykling, tak ruchy zero odpadów są najbardziej postępowymi formami aktywizmu na rzecz zmian klimatycznych.

Chociaż praktyki zero waste istnieją już od jakiegoś czasu – co najmniej od lat 70-tych, kiedy to zostały zapoczątkowane przez Lady Barbarę Ward Jackson – zero waste jako forma aktywizmu dopiero w ostatnich latach naprawdę zyskała na popularności, a Zero Waste Scotland i francuski Zéro Déchet stały się znaczącymi głosami nacisku, aby zero waste stało się terminem domowym – pozwalając nam wszystkim zrozumieć, jak możemy zmniejszyć nasz globalny ślad.

Co tak naprawdę oznacza termin “zero odpadów”

Zero Waste , lub “ZW”, odnosi się zarówno do etosu i ruchu stylu życia, którego głównym celem jest

zmniejszyć ilość odpadów jednorazowego użytku i w jak największym stopniu wykorzystywać je ponownie. W stylu życia “zero odpadów” chodzi o to, by doceniać zasoby, które nas otaczają, takie jak woda, powietrze i ziemia, i wykorzystywać je w naszym codziennym życiu, nie szkodząc środowisku i nie marnując niczego.

Te praktyki zero odpadów są często stosowane równolegle z kampaniami na rzecz większych praktyk recyklingu, gdzie nacisk kładzie się na zmniejszenie ilości składowanych odpadów poprzez zbieranie i ponowne wykorzystanie tego, co normalnie byśmy wyrzucili.

Zero odpadów kontra zero węgla: którego z nich chcesz?

Ruch “zero odpadów” jest przedmiotem nieporozumień dotyczących jego zasad z powodu ruchu “zero węgla”, podobnej koncepcji opracowanej mniej więcej w tym samym czasie. Zarówno zero węgla, jak i zero odpadów mają na celu zmniejszenie zużycia energii poprzez zachęcanie do recyklingu, kompostowania i recyklingu odpadów elektronicznych i promowanie zrównoważonych produktów.

Podczas gdy zero węgla skupia się na ograniczeniu spalania paliw kopalnych, zero odpadów koncentruje się na zmniejszeniu ilości rzeczy, które w ogóle tworzymy – zero węgla koncentruje się o wiele bardziej na zmianie stylu życia niż zero odpadów, mając na celu skłonienie ludzi do zastanowienia się nad tym, jak już teraz żyją bardziej ekologicznie. Zero węgla jest również łatwo mylone z zerową emisją, która odnosi się do pojazdów (w szczególności samochodów elektrycznych), a nie do bardziej ekologicznego życia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *