Poznaj zalety biegania w grupie

Poznaj zalety biegania w grupie

Bieganie nie tylko spala kalorie i wzmacnia mięśnie, ale też poprawia wydolność tlenową, stabilizację stawów czy humor. To sport, który uprawiać można praktycznie wszędzie i o każdej porze. Poznaj zalety biegania w grupie – dlaczego warto umówić się na bieganie z innymi?

 

Forma rozrywki

Biegać można w naprawdę wielu miejscach – od parków miejskich po góry. Wystarczą dobrze dobrane buty do biegania – obuwie powinno dobrze trzymać stopę, a jego podeszwę należy wybrać mając na uwadze to, na jakim podłożu biegamy. Warto zadbać też o komfortową, oddychającą odzież sportową i bidon z wodą. Nie potrzebujemy jednak żadnego specjalnego sprzętu.

 

Bieganie poprawia humor – to świetna forma rozrywki, którą można wykonywać niezależnie od pory roku (zimą potrzebne będą ocieplane ubrania sportowe) czy dnia (biegać można w niedziele i święta). Trasy można dostosowywać do siebie np. planując ją tak, by zobaczyć konkretne miejsca. W grupie raźniej – ze znajomymi nie dość, że będziemy poprawiać nasze zdrowie, to jeszcze weźmiemy udział w towarzyskim spotkaniu. Bieganie z innymi to też sposób na urozmaicenie treningów, gdy te zaczynają być monotonne.

 

Motywacja w grupie

Kiedy biegamy w pojedynkę, z treningu łatwo jest zrezygnować. Wystarczy powiedzieć sobie, że dziś pogoda jest zła bądź mieliśmy męczący dzień i już nie chcemy biegać. W przypadku biegania w grupie zdecydowanie trudniej będzie o wymówkę. Znajdzie się osoba, która nas zmotywuje i powie, że ona też nie ma ochoty na trening, ale pobiegniecie razem. Głupio będzie wykręcać się przed grupą – potrzebny będzie prawdziwy powód!

 

W przypadku biegania w grupie łatwiej będzie też zachować regularność treningów. Będą one przecież też spotkaniami towarzyskimi i czasem, który upływa w miłej atmosferze – z korzyścią dla zdrowia. Samemu niekiedy ciężko jest zachować regularność treningów, ale gdy umówimy się z kilkoma osobami, będziemy odliczać dni do spotkania.

 

Zdrowa rywalizacja

Zdrowa rywalizacja sprawia, że chcemy być coraz lepsi. Bieganie z kilkoma osobami może sprawić, że biegacze będą się do siebie porównywać. Jeśli trenujemy z bliskimi znajomymi czy rodziną, nie musimy się obawiać oceny – ci ludzie chcą dla nas dobrze. Można więc wykorzystać rywalizację jako sposób na poprawę swoich własnych wyników.

 

Ze znajomymi można organizować mini wyścigi czy biegi na wytrzymałość. Ważne jest jednak, by podchodzić do tego z dystansem czy rywalizować z osobami na podobnym poziomie. Pięćdziesięcioletnia kobieta, która nie biegała od lat, nie ma realnych szans z wysportowanym nastolatkiem, który ma treningi dwa razy w tygodniu. Ważny jest uśmiech i dobra zabawa. Swoje wyniki można jednak śledzić by zobaczyć, czy robimy postępy z miesiąca na miesiąc.

 

Z osobą bardziej doświadczoną co prawda nie wygramy wyścigu, ale być może dowiemy się czegoś o bieganiu. Osoba doświadczona doradzi nam, jak biegać czy jak się regenerować po treningu. To kolejna zaleta biegania z kimś, a nie w pojedynkę – wymiana informacji o samym sporcie. Poznajemy inne punkty widzenia i weryfikujemy, czy inni spotykają się z takimi samymi problemami, jak my.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *