Na kabel, ręczny, a może automatyczny? Sprawdź, który odkurzacz sprawdzi się najlepiej u Ciebie w domu

Na kabel, ręczny, a może automatyczny? Sprawdź, który odkurzacz sprawdzi się najlepiej u Ciebie w domu

Utrzymanie czystości w domu byłoby dość trudne bez odpowiednich akcesoriów. Jednym z podstawowych jest niewątpliwie odkurzacz, który sprawdza się do czyszczenia każdego rodzaju podłoża – niezależnie, czy to parkiet, wykładziny czy też dywan o wysokim i gęstym runie. Problemem natomiast bywa wybór optymalnego modelu urządzenia. Warto zatem przyjrzeć się dostępnym opcjom, a jest ich sporo, w tym nowoczesne odkurzacze automatyczne.

 

Modele nie tylko standardowe

 

Jeszcze do niedawna królowały tradycyjne odkurzacze, a dylemat dotyczył decyzji, na jaką wersję się zdecydować – workową czy bezworkową. Obecnie możliwości jest znacznie więcej. Wśród użytkowników cierpiących z powodu alergii albo mających zwierzęta domowe dużą popularnością cieszą się odkurzacze wodne. Podczas ich stosowania nie unosi się kurz, a filtr wodny pozwala wyłapywać najmniejsze nawet pyłki i zanieczyszczenia. Jednocześnie redukuje się ilość alergenów. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje korzystny mikroklimat. Za ciekawe rozwiązanie uznaje się również modele piorące, dzięki którym nie tylko usuwa się skutecznie zakurzenia, ale również plamy z dywanów. Poza tym można nimi zbierać rozlane płyny.

 

Inna opcja to wersje pionowe występujące w wariancie przewodowym bądź bezprzewodowym – łatwe i wygodne w obsłudze. Przede wszystkim nie trzeba ciągnąć odkurzacza za sobą, a pracę wykonuje się w wygodnej pozycji pionowej, co jest dobre dla kręgosłupa.

W przypadku konieczności dotarcia do miejsc trudno dostępnych i różnych zakamarków przydają się odkurzacze ręczne. Te bezprzewodowe urządzenia charakteryzują się niewielkimi gabarytami i niską wagą.

 

Wiele osób decyduje się również na odkurzacze wielofunkcyjne, które łączą w sobie możliwości tradycyjnych wersji czyszczących na sucho oraz piorących. W większych domach idealnie sprawdzą się z kolei wielofunkcyjne odkurzacze parowe, wykorzystujące moc gorącej i suchej pary wodnej. Natomiast w ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się odkurzacze automatyczne, czyli roboty samodzielnie poruszające się po pomieszczeniu i czyszczące podłogi.

 

Na jaki odkurzacz warto się zdecydować?

 

Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnych, indywidualnych potrzeb oraz zasobności portfela. Najprostsze modele tradycyjne czy ręczne kosztują około 100 zł, jednak nie gwarantują takiej efektywności i wygody działania jak te droższe. Znaczenie ma również wielkość wnętrza. W dużych domach czy mieszkaniach z pewnością dobrym rozwiązaniem jest nowoczesny robot samojezdny z wbudowanym akumulatorem. Taki odkurzacz automatyczny dokładnie wyczyści wszystkie podłogi, a domownicy w tym czasie mogą oddać się relaksowi lub zająć się czymkolwiek innym. To spora oszczędność czasu, ale i wygoda.

Niektóre modele są wyposażone nie tylko w zaawansowany system szczotek zbierających, lecz także w układy ssące z filtrami zapobiegającymi unoszeniu się kurzu. Dla alergików rozwiązanie idealne. Robot czyszczący nie generuje hałasu jak inne modele odkurzaczy, co również okazuje się dużą zaletą.

 

Jak widać opcji wyboru jest tyle, że w zasadzie każdy bez większych problemów znajdzie wersję odkurzacza dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *