Kupno nowego mieszkania – krok po kroku

Kupno nowego mieszkania – krok po kroku

 Planujesz kupno nowego mieszkania? Nie wiesz, od czego zacząć? Zajrzyj do poniższego tekstu, gdy podpowiadamy w nim, jak krok po kroku wybierać nowe mieszkania białołęka.

Po pierwsze: określamy swoje możliwości finansowe

Naszym pierwszym krokiem powinno być oszacowanie swoich możliwości finansowych, ponieważ od tego, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania, zależeć będzie zakres naszych poszukiwań. Dlatego, w chwili, gdy zdecydujemy się na kupno mieszkania, powinniśmy oszacować, jakimi dokładnie środkami dysponujemy i ile chcemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Poza tym powinniśmy ustalić, czy wszystkie dostępne środki chcemy na zakup mieszkania. Istnieją także inne sposoby na to, by pokryć koszty z tego tytułu. Możemy przecież skorzystać z kredytu, czy pożyczki od kogoś z rodziny. Określenie sposobu finansowania zakupu mieszkania i swoich możliwości finansowych pozwoli nas zdefiniować swoje priorytety oraz to, na co dokładnie nas stać.

Po drugie: szukamy mieszkania

Wiedząc, na ile nas stać, możemy zabrać się za poszukiwania. W tym przypadku powinniśmy skupić się na takich parametrach jak powierzchnia, lokalizacja oraz cena. W pierwszych poszukiwaniach bardzo pomocny może okazać się Internet, zwłaszcza że przeglądać oferty możemy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Jedyne czego potrzebujemy to urządzenia z dostępem do sieci – do przeglądania ofert możemy wykorzystać jednakowo telefon, tablet, jak i laptop bądź komputer stacjonarny. Nasza uwaga powinna się skupić na portalach ogłoszeniowych, w szczególności na tych branżowych. Osoby preferujące tradycyjne formy szukania mieszkań, mogą zgłosić się do agencji nieruchomości bądź przedstawiciela dewelopera. Wystarczy określić swoje oczekiwania, a specjalista przedstawi nam oferty mieszkań, które będą im odpowiadać.

Po trzecie: sprawdzamy sprzedawcę

Mając już na oku konkretny lokal, nie zapominajmy również o tym, by sprawdzić sprzedawcę. Ustalenie tego, z kim mamy do czynienia pozwoli uniknąć nam nieprzyjemności, w szczególności, gdy decydujemy na zakup mieszkania z jeszcze nieukończonej inwestycji. Na czym dokładnie powinniśmy się skupić? Z pewnością na tym, czy przeciwko sprzedawcy nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, jak również, czy mieszkanie nie jest obciążone żadnymi kredytami, czy innymi zobowiązaniami. Jeśli mieszkanie dopiero jest w fazie budowy, warto sprawdzić, jak prezentuje się plan zagospodarowania okolicy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy to, co powstanie na danym terenie w przyszłości, sprosta naszym oczekiwaniom.

Po czwarte: spisujemy umowę

Wybranie mieszkania powinno skończyć się spisaniem umowy. Zwykle na początku spisywana jest umowa przedwstępna i zanim cokolwiek podpiszemy, możemy jeszcze negocjować ostateczną cenę. Jednak pamiętajmy, by ustne ustalenia, miały odzwierciedlenie też na piśmie i wszystko powinno znaleźć się w umowie. Co ważne, zawarcie umowy powinno odbyć się w formie aktu notarialnego i w chwili jej podpisania musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie wpłacić 10% ceny jako zadatek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *