Jak znaleźć różnicę między normalną a rakową masą piersi

Jak znaleźć różnicę między normalną a rakową masą piersi

USG piersi, znane również jako USG piersi i magnetoskopia piersi,

to kliniczne zastosowanie ultrasonografii do szczegółowego obrazowania piersi pacjentki. Korzystając z zaawansowanej technologii obrazowania, lekarze mogą dostrzec zmiany, takie jak blokady lub nagromadzenie płynów w tkance piersi, i mogą zlokalizować ich źródło. Ten rodzaj badania piersi jest często stosowany do diagnozowania raka piersi. Jest również używany w połączeniu z tomografią komputerową (CT) i obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego (MRI) do oceny stanu piersi, identyfikacji problemów i planowania leczenia.

Kobiety zwykle odczuwają pewien stopień bólu piersi, ciężkości lub asymetrii i zwykle łatwo jest określić charakter tego objawu, obserwując umiejscowienie i teksturę guza. Średnio większość kobiet ma pewien stopień zgrubienia piersi. Kilka jest tak ciężkich, że powoduje wyczuwalną palpację.

Niektóre kobiety mają nagły wzrost rozmiaru i kształtu, który ich zdaniem jest spowodowany obecnością komórek rakowych. Jednym z powszechnych objawów szybko rosnącego guza w lewej piersi jest wyraźna asymetria lub „wystawanie” sutka. Innym częstym objawem szybko rosnącego guza w lewej piersi jest wyczuwalna palpacyjnie „skupisko” tkanki w okolicy tej okolicy. Jeśli te dwa objawy są obecne, a historia ciąży jest zweryfikowana, należy wykonać badanie ultrasonograficzne, aby wykluczyć obecność raka piersi lub łagodnego wzrostu guza w najbliższej rodzinie. Jeśli wywiad nie zostanie zweryfikowany, lekarz powinien wykonać USG piersi, aby wykluczyć jakiekolwiek potencjalne problemy zdrowotne.

Najczęstszym i najbardziej dramatycznym objawem guzów piersi jest wzór „strzały” lub uczucie wybrzuszenia w górnej części klatki piersiowej, które jest spowodowane gromadzeniem się płynu. Zwykle występuje również słaba lub brakująca lewa pierś. Badanie ultrasonograficzne może potwierdzić istnienie torbieli w górnej części klatki piersiowej, ale nie może określić rozmiaru, konsystencji ani tekstury. Brak guza piersi nie oznacza, że ​​pacjentka nie ma torbieli, ale może wskazywać na inną diagnozę.

Istnieją dwa rodzaje mas piersi: rak przewodowy in situ i zapalenie tkanki łącznej.

Podczas gdy rak przewodowy in situ jest poważniejszy i zwykle powoduje śmierć, stan strzały ma wysoką przeżywalność, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowany. Rak przewodowy in situ jest bardziej prawdopodobny, ale ma wysoki wskaźnik przeżywalności. Usunięcie węzłów chłonnych i gruczołów chłonnych usuwa guz rakowy, ale nie gwarantuje usunięcia masy strzały. Z tego powodu jest zwykle wykonywany tylko w kontekście rutynowej mammografii przesiewowej w kierunku raka piersi.

Większość kobiet z rakiem przewodowym in situ nie ma problemów z produkcją mleka, ale choroba postępuje i do masy guza dodawane są nowe struktury. U kobiet z guzami strzałek zdiagnozowano wiele rodzajów guzów. Zwiększony poziom estrogenu w okresie okołomenopauzalnym i menopauzie powoduje spadek poziomu progesteronu i testosteronu, co powoduje nadprodukcję komórek w gruczołach sutkowych. Guzy te można usunąć chirurgicznie lub przy użyciu techniki biopsji, takiej jak implanty piersi lub lipektomia.

Trzecim rodzajem nieprawidłowego guza piersi jest ginekomastia. Nazywa się to również męskimi piersiami, ponieważ uważa się, że wielu mężczyzn cierpi na ginekomastię w wyniku nadmiernej produkcji testosteronu. USG piersi nie może od razu zdiagnozować ginekomastii, ale na podstawie biopsji skóry można ją wykluczyć.

Inne czynniki, które przyczyniają się do raka piersi, to guzy, raki przewodowe i męskie piersi. Mammogramy mogą pomóc kobietom określić, czy cierpią na którykolwiek z tych schorzeń. Testowane są nowe metody leczenia, które zapewnią lepsze leczenie raka piersi. Chociaż żadne leczenie nie może wyeliminować zagrożenia rakiem piersi, z pewnością może spowolnić jego rozwój. Regularne kontrole u lekarza pozwolą Ci monitorować stan zdrowia i powiedzieć, czy powinieneś się martwić, czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *