Czym jest zero waste

Czym jest zero waste

 

Kolejna moda na zero?

A może działanie na rzecz środowiska?

Zasada zero waste wywodzi się z Japonii, kraju, w którym większość produktów jest ponownie wykorzystywana i poddawana recyklingowi. W stylu życia zero waste nie chodzi o to, aby żyć bezużytecznie, ale o to, aby być świadomym tego, co się kupuje i jak się używa rzeczy. W zakresie gospodarki odpadami zero waste oznacza, że wszystkie możliwe zasoby materialne powinny być odzyskiwane lub ponownie wykorzystywane w taki sposób, aby nie stały się śmieciami. Zero waste ma na celu pobranie jak najmniejszej ilości energii z naturalnych źródeł poprzez zmniejszenie ilości zużywanych i niepotrzebnych dóbr dzięki inteligentnemu projektowaniu technik produkcyjnych. Podobnie jak wiele innych trendów, zero waste zaczęło w ostatnim czasie rozprzestrzeniać się na całym świecie: wszędzie tam, gdzie wyrastają nowe społeczności zero waste, organizowane są regionalne warsztaty, otwierane są sklepy zero waste, restauracje zero waste zyskują na popularności, pojawiają się hotele zero waste, a moda zero waste staje się najnowszym trendem.

Celem zero waste jest całkowite wyeliminowanie wszelkich szkodliwych substancji i emisji ze swojego stylu życia, który aktywnie wpływa na gospodarkę, środowisko i zdrowie. Innymi słowy zero waste oznacza zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych, zmniejszenie zanieczyszczeń, które są wynikiem tego zużycia i wreszcie stworzenie takiego cyklu życia produktu, który nie przynosi żadnych negatywnych skutków dla środowiska. Ponieważ zero waste polega na minimalizowaniu światowej produkcji (a więc i konsumpcji), ma to oczywiście swoje plusy: minimalizując produkcję, będziesz pozyskiwać produkty lokalnie, co z pewnością będzie miało bardziej pozytywny wpływ na lokalne społeczności niż importowanie towarów z odległych miejsc; co więcej, zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ nie będziesz wydawać tak dużo, jak w przypadku innych produktówpieniądze na transport. Ponieważ w zero waste chodzi o ograniczenie ilości odpadów, otrzymasz wiele przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak ponownie wykorzystać przedmioty codziennego użytku przez dłuższy czas i sprawić, by służyły wiecznie: robiąc to, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także pomożesz środowisku, ponieważ wszystkie niepotrzebne produkty, których ludzie używają, a następnie wyrzucają, są szkodliwe dla natury.

Dlaczego zero odpadów?

Zasadniczo dlatego, że zero waste jest przyjazne dla środowiska (a nie tylko modne). Na całym świecie istnieje wiele źródeł, które szkodzą naszej planecie – od produkcji dóbr w pierwszej kolejności (kopalnie, pola uprawne) aż do ich używania (elektryczność/ogrzewanie w gospodarstwach domowych itp.). Każdy pojedynczy produkt lub usługa związana z tymi działaniami powoduje jakieś szkody, nawetjeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Z drugiej strony, zero odpadów jest rozwiązaniem tego problemu. Ogólnie rzecz biorąc, zero odpadów to coś więcej niż tylko “przyzwyczajenie”: praktyki zero odpadów mogą być stosowane w każdej dziedzinie życia – od jedzenia i picia po pracę i wypoczynek.

Co oznacza zero odpadów w codziennym rozumieniu?

Technicznie rzecz biorąc, zero odpadów oznacza, że można konsumować wszystkie produkty i usługi bez konsekwencji dla środowiska lub zdrowia. Brzmi to dość technicznie, ale naprawdę może stać się łatwiejsze, gdy zdamy sobie sprawę, że zero odpadów oznacza różne rzeczy dla każdej osoby: zero odpadów może oznaczać kupowanie wyłącznie żywności ekologicznej (chociaż nadal ma to swoje minusy), używanie zrównoważonej energii zamiast konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej, takich jak węgiel, zmniejszenie konsumpcji mięsa w celu osiągnięcia korzyści dla środowiska naturalnego- zero odpadów dotyczy tak naprawdę każdego aspektu naszego życia. W projekcie zero waste wierzymy, że zero waste to nie tylko trend, ale działanie na rzecz środowiska: zero waste ma na celu fundamentalną zmianę sposobu funkcjonowania społeczeństwa i wszystkie jego działania, od produkcji do konsumpcji, muszą być zgodne z zasadami zero waste, jeśli chcą odnieść sukces.

I to się sprawdza! Już dziś wiele firm stosuje praktyki zero waste, czy to ze względu na świadomość ekologiczną, czy po prostu dlatego, że dbają o swój wynik finansowy – w miarę jak coraz więcej ludzi na całym świecie przechodzi na styl życia zero waste, firmy te zauważą to i zaczną wprowadzać odpowiednie zmiany. Niektóre uniwersytety zaczęły nawet oferować kursy na temat studiów o zerowej ilości odpadów, aby studenci mogli dowiedzieć się, jak zmniejszyć swój ślad i sprawić, by instytucje edukacyjne stały się zero-odpadowekampanie.

Jaka jest przyszłość zero odpadów?

Choć zero waste to wciąż tylko filozofia, z pewnością może nam pomóc w osiągnięciu bardziej zrównoważonego społeczeństwa: zero waste ma wiele praktycznych zastosowań w naszym codziennym życiu, ale ostatecznie zero waste ma na celu fundamentalną zmianę sposobu funkcjonowania społeczeństwa poprzez zapewnienie ludziom alternatyw i promowanie zrównoważonego rozwoju w celu uniknięcia katastrofy ekologicznej. Zero odpadów to nie tylko konsumowanie produktów bez zastanawiania się nad ich wpływem na środowisko – zero odpadów to także opracowywanie rozwiązań, które zapewnią lepszą przyszłość dla wszystkich. W końcu nie możemy pozwolić sobie na czekanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *