Czym jest zero waste ?

Czym jest zero waste ?

Zero waste to filozofia, która dąży do wyeliminowania wszystkich odpadów –

do nie produkowania śmieci. Wyjaśnia ona, jak ograniczyć to, czego używasz, ponownie wykorzystać lub użyć rzeczy, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone oraz jak prowadzić recykling. Cztery “R” poniżej wyjaśniają ten proces:

Low Impact Living (redukcja) – przyjrzyj się przedmiotom, które kupujesz lub zużywasz w ciągu tygodnia i spróbuj ograniczyć ich ilość, zmieniając markę, zużywając mniej energii podczas wykonywania zadań itp. Ponowne użycie (repurpose) – polega na ponownym użyciu przedmiotu, nawet jeśli wcześniej był on używany do czegoś innego. Recykling (recycle/upcycle) – recykling polega na rozłożeniu przedmiotu na części składowe, aby można go było użyć

do innego celu. Proces rebrandingu jest formą recyklingu, ponieważ pozwala na ponowne wykorzystanie i zmianę przeznaczenia danego przedmiotu, zamiast jego wyrzucenia. Regift – przedmiot podarowany przez jedną osobę komuś innemu, kto będzie go używał lub cieszył się nim. Gnicie/kompostowanie – kompostowanie polega na rozkładaniu zużytych przedmiotów, aby materiały, z których są wykonane, mogły być ponownie wykorzystane. W wielu miastach istnieje możliwość odbioru kompostu z krawężnika dla odpadów spożywczych lub odpadów z podwórka (np. liści).

Powody i korzyści Życie z zerową ilością odpadów jest korzystne dla środowiska, ponieważ w mniejszym stopniu obciąża wysypiska śmieci i zakłady uzdatniania wody. Zmniejszenie powierzchni składowisk oznacza, że więcej ziemi może być zachowane dla natury, która tego potrzebuje! To również pomagafirmy zajmujące się recyklingiem utrzymują się na rynku.

Korzyści z zero odpadów dla Ciebie są również liczne – po pierwsze, jest to bardziej opłacalne, ponieważ można ponownie wykorzystać wiele przedmiotów zamiast kupować nowe. Po drugie, wiele rzeczy, które kupujemy, jest tak naprawdę niepotrzebnych i równie dobrze moglibyśmy wykorzystać przedmioty, które już istnieją wokół nas. Zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo pieniędzy! Po trzecie, zmniejszając poziom konsumpcji, stajesz się bardziej świadomy tego, jak wykorzystywane są zasoby, a nawet znajdujesz sposoby, aby zmniejszyć ich koszty poprzez recykling lub ponowne wykorzystanie przedmiotów na własną rękę. Ruch ekologiczny nigdy nie był łatwiejszy!

Czy są jakieś wyzwania związane z życiem z zerową ilością odpadów?

Na początku mogą pojawić się pewne wyzwania związane z przyjęciem stylu życia, który koncentruje się na redukcji/wyeliminowaniu odpadów zswoje życie. Na przykład, jeśli jesteś przyzwyczajony do kupowania dużo jedzenia na wynos na kolację lub jedzenia na mieście często, może być trudno jeść w z tylko to, co jest w domu.

Jednym z najlepszych sposobów, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem jest zrobienie badań na własną rękę i znalezienie pomysłów online na zrobienie pysznych posiłków za mniej pieniędzy niż kupowanie ich gotowych z restauracji! Zobacz naszą Sekcję Przepisów na tym blogu, aby uzyskać więcej informacji (wystarczy kliknąć na “przepisy” poniżej). W sekcji “Czytaj dalej” poniżej znajdują się wskazówki, jak jeść zdrowiej, nie wydając przy tym dużo pieniędzy. W jakich dziedzinach życia można stosować praktyki zero waste? Praktyki zero waste mogą dotyczyć każdego aspektu Twojego życia! Podążając za tymi krokami, które zbadaliśmy tutaj na stronieten blog, możesz wprowadzić w swojej społeczności zmiany, które przyniosą korzyści naszej planecie. Pozostawisz po sobie mniejszy ślad na Ziemi!

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat praktyk “zero odpadów”? Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź następujące strony: Zero Waste Home – przyjazna środowisku strona internetowa z poradami i wskazówkami, jak żyć z mniejszą ilością odpadów. Green America – organizacja skupiająca się na promowaniu zielonej gospodarki i produktów dla konsumentów (mają świetne linki!) Trash is for Tossers – strona, na której możesz dowiedzieć się, co dzieje się z rzeczami, gdy są już wyrzucane na wysypiska. Napisaliśmy również kilka postów, które skupiają się na redukcji marnowania żywności podsumowując je tutaj .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *