Co to jest zero waste ?

Co to jest zero waste ?

 

Definicja: zero waste to styl życia, który ma na celu wyeliminowanie odpadów w takim stopniu, w jakim jest to możliwe z ludzkiego punktu widzenia. Można go również zdefiniować jako zero śmieci, zero odpadów lub zero wysypisk. W społeczności zero waste definiujemy to w ten sposób:

Loga marek zero waste versus loga firm non-zero waste – Ruch zero waste został stworzony przez grupę ludzi zbierających się w San Francisco na WSZW 2013 (World’s Summit on Sustainable Development), którzy byli zainteresowani podjęciem działań w kierunku celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych o zerowym ubóstwie i zerowym głodzie (SDGs). SDG #1 mówi o “zakończeniu ubóstwa we wszystkich jego formach wszędzie”, podczas gdy SDG #16 chce “promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa dla zrównoważonego rozwoju, zapewnić dostęp do sprawiedliwość dla wszystkich i budowanie skutecznych, odpowiedzialnych i inkluzywnych instytucji na wszystkich poziomach.”

Aby wprowadzić zero odpadów w czyn, nie chodzi tylko o styl życia zero odpadów. To wykracza daleko poza to, co robi pojedyncza osoba. Każda osoba przyczynia się tylko w niewielkim stopniu do osiągnięcia zerowej ilości odpadów – ale gdyby każde zero zostało dodane do siebie, jak w grze o sumie zerowej, w której potrzebujesz zera wygranych, aby iść do przodu, w końcu byśmy to osiągnęli. Ruch na rzecz zerowej ilości odpadów obejmuje również decyzje polityczne i zmiany wprowadzane przez firmy, ponieważ będą one kluczowymi elementami przybliżającymi nas do społeczeństwa z zerową ilością składowanych odpadów. Dziś dowiesz się o niektórych działaniach, które może podjąć każda z tych grup:

Czym jest zero śmieci lub zero wysypisk? Istnieją dwa cele, między którymi nie ma różnicy, określone w dokumencie ZeroWaste International Alliance (ZWIA) – zero składowisk i zero śmieci. Dla społeczności zero waste, zero śmieci oznacza zmniejszenie ilości śmieci trafiających na wysypiska. Nie ma różnicy w znaczeniu pomiędzy zero wysypisk a zero śmieci – oba oznaczają, że produkujesz tak mało odpadów, jak to możliwe i kierujesz je z wysypisk lub próbujesz znaleźć dla nich inne zastosowanie.

Jak osiągnąć zero odpadów Osiągnięcie zerowej ilości odpadów zajmie dużo czasu, a od miejsca, w którym jesteśmy teraz do zerowego wysypiska dzieli nas wiele kroków, ale gdyby każda osoba dokonała tylko jednej zmiany w swoich codziennych nawykach, każde działanie razem wzięte sumowałoby się, aż pozytywne zmiany stałyby się trudne do zignorowania. Ważne jest nie tylko to, jakie działania poszczególne osoby podejmują indywidualnie, ale takżejakich praktyk zeroodpadowych oczekują od firm. Aby zero odpadów mogło funkcjonować, musi to być ruch, w którym wiele osób popiera jego zasady i wiele firm, które mogą zapewnić bezodpadowe alternatywy dla wszystkich produktów kupowanych i używanych każdego dnia. Jak więc do tego dojść?

Kto może sprawić, że zero odpadów stanie się rzeczywistością? Każdy! W Zero Waste chodzi o zaangażowanie każdego w tworzenie zrównoważonej przyszłości. Nie ma znaczenia, w jakim jesteś wieku, ani czy masz zero pieniędzy – liczy się twoja wola działania już dziś. Możesz osiągnąć zero odpadów jako osoba prywatna lub jako firma, szukając sposobów na zmniejszenie ilości odpadów i dokonując bardziej ekologicznych wyborów, jak również zadając właściwe pytania przy zakupie rzeczy. W chwili obecnej zerozero odpadów nie jest idealną koncepcją; zero odpadów oznacza zero śmieci na wysypiskach, ale zero zero odpadów nie oznacza zero wysypisk. W rzeczywistości oznacza to, że starasz się zredukować ilość śmieci i dokładasz wszelkich starań, aby nie trafiały one na wysypiska.

Jakie są niektóre zmiany w stylu życia zero odpadów, które ludzie mogą wprowadzić? W codziennym życiu jest wiele małych rzeczy, które można robić każdego dnia, aby zbliżyć się do zerowej ilości odpadów, na przykład: – Podczas gotowania w domu lub jedzenia na mieście, zamiast używać plastikowych lub papierowych opakowań, używaj pojemników wielokrotnego użytku lub małych metalowych pojemników (srebrnych sztućców). – Kupuj produkty z pojemnikami wielokrotnego użytku, które możesz umyć, zamiast jednorazowych plastikowych opakowań, takich jak te w opakowaniach po sokach. – Przynieś własną torbę zamiast korzystać z jednorazowej w sklepie spożywczym. – Wykorzystuj resztki jedzenia do karmienia zwierząt domowych, zamiast je wyrzucać. – Zamiast kupować produkty z dużą ilością opakowań, szukaj alternatyw zero waste, takich jak żywność luzem lub kosmetyki zero waste / zero plastiku.

Kiedy i jak firmy mogą sprawić, że zero odpadów stanie się rzeczywistością? Jako konsumenci, musimy zadawać właściwe pytania podczas dokonywania zakupów, aby firmy wiedziały, co oznacza zero odpadów i że jest to coś, co powinny naśladować, jeśli poważnie podchodzą do zrównoważonego rozwoju. Należy zapytać, czy produkty są w ogóle opakowane (produkty luzem nie zaliczają się do zero odpadów), z jakich materiałów został wykonany produkt i skąd pochodzi; zdziwicie się, jak wiele rzeczy pochodzi z Chin!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *