10 kroków do bycia zero waste ?

10 kroków do bycia zero waste ?

Jasne, zero odpadów to już tylko moda. Ale dlaczego zero odpadów staje się tak popularne? Dlaczego ludzie mówią o zero waste i zero trash day (który nawet nie jest zero waste, ponieważ polega na zbieraniu śmieci w określone dni)? Ponieważ zero waste ma sens – zero waste oznacza po prostu używanie tego, czego potrzebujesz, bez przesady, lub pozbywanie się użytecznych rzeczy, które nadal służą swojemu celowi. W niektórych przypadkach, gdy ktoś praktykuje zero waste, może nie kupić czegoś, co jest jednorazowego użytku, jeśli wie, że jego dokładny odpowiednik jest wykonany z materiału wielokrotnego użytku lub można go znaleźć w naturze. Zero waste może w każdej chwili przerodzić się w masowy trend, ponieważ doskonale rozumiemy, że marnowanie zasobów nie ma sensu, a robiąc to, szkodzimy naszemu środowisku. Obecnie mamy

zero odpadów, ponieważ w naszych domach nie ma żadnych pojemników na śmieci. W rzeczywistości, zero odpadów nie jest nowym trendem – zero odpadów było praktykowane od dziesięcioleci przez ludzi z zerowymi zasobami, którzy mimo to potrafili żyć dobrze i upewnić się, że żadne użyteczne rzeczy nie skończyły gnijąc na wysypiskach.

Dlaczego zero odpadów?

Istnieją badania pokazujące, ile marnowanego jedzenia wyrzuca tygodniowo każde gospodarstwo domowe (liczby są dość szokujące). Uważamy, że na to pytanie powinni odpowiedzieć sobie ci, którzy chcą, aby w ich życiu było zero odpadów. Ale główny powód, dla którego mówi się o zero odpadów jest bardzo prosty: większość z nas naprawdę troszczy się o nasze środowisko i nie chce, aby było ono zanieczyszczone lub zniszczone z naszego powodu! Sensownym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystanie tego, co mamy, recykling tego, co może być poddane recyklingowi orazzamiast po prostu wyrzucać wszystko do kosza.

Czym jest zero odpadów?

Porozmawiajmy o zero waste z przeciwnej perspektywy – czym zero waste nie jest. Zero waste nie jest zbieraniem śmieci w określone dni, a następnie powrotem do swoich zwykłych nawyków, nie jest zmniejszeniem ilości śmieci, które produkujesz bez poprawy sposobu życia lub zmniejszenia ilości posiadanych rzeczy, zero waste nie jest pakowaniem czegoś w bardziej przyjazny dla środowiska materiał (jeśli istnieje jego wersja wielokrotnego użytku), zero waste nie jest po prostu unikaniem plastiku lub innych określonych materiałów, zero waste nie jest tylko dla ludzi, którzy mieszkają sami, zero waste nie jest trudne!

Jeśli przyjrzymy się bliżej definicji, możemy zauważyć, że zero waste oznacza bycie świadomymna temat swojego stylu życia i zasobów, które zużywasz. Ruch zero waste promuje zero śmieci, zero plastiku i zero odpadów żywnościowych, ponieważ jest to jedyny sposób, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko.

Styl życia zero waste zakłada, że nawet jeśli wciąż myślimy o zero waste w naszym domu lub firmie – na przykład “planujemy być zero waste” – nie oznacza to, że teraz nie musimy wprowadzać żadnych zmian. Właściwie wszyscy możemy zacząć stosować zasady zero waste w naszym życiu, robiąc tylko kilka rzeczy: decydując, co zatrzymać, a co musi odejść (aby nie mieć za dużo rzeczy), kupując produkty używane zamiast nowych, jeśli nadal służą swojemu celowi, znajdując alternatywne sposoby pozbywania się przedmiotów (jeśli zero odpadów nie jest możliwe), zmniejszając ilość rzeczy, których potrzebujesz lub używając tego, co już masz, sprawdzając, czy istnieją alternatywy zero odpadów dla tego, czego używasz teraz (jeśli nie – wpadnij na pomysł!) i po prostu będąc sumiennym.

Bycie “zero waste” nie jest jednorazowym wydarzeniem, to sposób na życie! Kiedy dbamy o nasze środowisko, chcemy praktykować zero odpadów na co dzień, a jednocześnie nadal żyć w nowoczesnym świecie. A ponieważ zero odpadów staje się bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej, wiele osób zdaje sobie sprawę, że zero śmieci ma sens i faktycznie pomaga im zmniejszyć swój ślad na tej planecie i żyć lepiej. Udowodniono, że zero śmieci zmniejsza również poziom stresu, co sprawia, że ludzie czują się dobrze we własnej skórze.

Zero odpadów nie oznacza zero plastiku i zero odpadów żywnościowych, jest dokładnie na odwrót: zero odpadów oznacza zmniejszenie zużycia plastiku poprzez wybór toreb i pojemników wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych. Zero odpadów oznacza kupowanie lokalnych produktów w sklepach o zerowej ilości odpadów, aby zmniejszyć koszty transportu. Zero odpadów oznacza oszczędzanie resztek jedzenia, aby można je było przetworzyć na kompost dla roślin (lub zjeść, jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem). A zero waste nie oznacza jedzenia tylko żywności zero waste, ponieważ istnieje wiele pysznych posiłków zero waste!

I wreszcie, zero odpadów to nie tylko trend – to ruch ekologiczny! Ruch “zero wysypisk” promuje styl życia oparty na trzech filarach: redukcja, ponowne użycie, recykling. Zeroodpady są ostatnio rozwinięciem koncepcji “zero składowisk”, która oznacza zero śmieci, zero plastiku i zero odpadów żywnościowych.

Zero odpadów zmniejsza zużycie materiałów i ilość rzeczy, które mamy. Zero odpadów promuje również mniej opakowań w celu zmniejszenia śladu węglowego z transportu (nie potrzebujemy tyle paliwa, gdy transportujemy mniej rzeczy!). I zero odpadów w końcu zajmuje się wszystkimi zasadami zerowej ilości składowisk – zero śmieci i zero plastiku, ponieważ nie będzie recyklingu lub wysyłania przedmiotów do utylizacji, jeśli nie mogą one dostać się na składowiska w pierwszej kolejności!

Ruch “zero odpadów” nie chce zmuszać ludzi do zmiany stylu życia, ale promuje edukację na temat możliwych zmian, które każdy może wprowadzić dla lepszego życia na tej planecie, na której wszyscy żyjemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *